20. İstanbul Sanat Fuarı

''20. İstanbul Sanat Fuarı-Artist 2010'', 30 Ekim'de TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde açılacak.

20. İstanbul Sanat Fuarı

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ. tarafından düzenlenen fuar, yeniliklerle sanatseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. ''29. İstanbul Kitap Fuarı'' ile eş zamanlı gerçekleştirilen ve ana teması ''Görünmeyen İstanbul'' olduğu fuarda, 20 ülkeden 100 sanatçının resim, fotoğraf, heykel, enstalasyon, baskı, video, performans ve dans gibi farklı disiplinlerden oluşan eserleri ile Koridoor Çağdaş Sanat Programları görülebilecek.

Hollanda'da bulunan Çağdaş Sanat ve Tasarım Yüksek Lisans programı Sanderg Institut ve Amsterdam'da yapılan Kunstvlaai/Sanat Fuarı'nın düzenleyicilerinin kolektif bir standının olacağı fuarda, bu ülkeden 19 farklı sanat inisiyatifi ve bağımsız grup yer alacak.

Video-Art'ın önemli temsilcilerinden Lowave film şirketi de fuarda ''Resistance(s)/Direniş(ler)'', sanatçı Triny Prada ve İsmail Bahri'nin işleriyle yer alacak.
Küratörlüğü Denizhan Özer, proje asistanlığı Elisabeth Del Prete tarafından gerçekleştirilen ''Buluşma Noktası İstanbul'' isimli sergide gösterilecek iki ve üç boyutlu eserlerin yanı sıra dijital gösterimler, performans, dans, eğitim projeleri ve söyleşiler gerçekleştirilecek.

Uluslararası Sanat Eleştirmenleri (AICA-Türkiye) ve TÜYAP işbirliği ile düzenlenecek söyleşi ve panellere sanatçı, akademisyen, eleştirmen, uzman ve kurum temsilcileri konuk edilerek, ''Kent ve Sanat'', ''Eleştirmenler, Küratörler ve Fuarların Sanata Etkisi'', ''Müzeler, Müzecilik ve Sanat'' ve ''Türkiye'de Güncel Sanat'' konuları tartışmaya açılacak. Öğrenci, öğretmen ve emeklilere girişin ücretsiz olduğu fuar, 7 Kasım tarihine kadar ziyarete açık kalacak.

Onur Ödülleri'nin sahipleri belli oldu

Fuar kapsamında plastik sanatların farklı alanlarındaki katkıları nedeniyle her yıl düzenli olarak verilen ''Onur Ödülleri'' sahipleri de belli oldu. ''Sanatçı Onur Ödülü''ne heykeltıraş Ali Teoman Germaner, ''Eleştirmen Onur Ödülü''ne Prof. Dr. Ayla Ödekan, ''Koleksiyoner Onur Ödülü''ne İpek ve Ahmet Merey, ''Sanatsever Kurum Onur Ödülü''ne ise Baksı Müzesi değer görüldü.

No video selected.

İlişkili makaleler