Zirveler ile renkleri buluşturuyor

Dağlar artık “Merey Dağları”dır ve dağcı ise koca dağları söküp önümüze getiren bir sanatçı.

Çocukluğundan beri dünyanın çeşitli bölgelerinde dağlara tırmanan ve yaşadığı deneyimlerin bilinçaltındaki yansımalarını kendine ait bir yorumla tuvale aktaran Ahmet Merey, “Dağın Zirvesinde” adlı sergisi ile 16 Nisan -14 Mayıs 2010 tarihleri arasında ‘Beyoğlu Akademililer Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

Küratörlüğü Denizhan Özer tarafından gerçekleştirilen sergide Ahmet Merey, resimleri ile unutulan doğayı tekrar hafızalarımıza geri getiriyor. İzlenimci bir ressam olmak yerine; kendi gerçeği olan dağları izleyicinin önüne getiren sanatçı, gerçekleştirdiği bu ilk kişisel sergisinde 20 adet büyük boy yağlı boya tablo ile sanatseverlerin karşısına çıkıyor.

Merey’in resimlerinde görülen dağların perspektif durumları, yakınlık ve uzaklıklarının dikkatlice incelenmesi, farklı bakış açılarından yapılan gözlemlerin olduğu yerlere götürüyor. Doğayla sürekli baş başa kalan Ahmet Merey kendi yaşamını anlattığı resimlerinde, kendi içgüdüselliği ve öznelliğini de yansıtıyor. Merey’in bilinçaltına giren görsel imgelerin dışa vuruluşunun bir hikâyesinin anlatılacağı Dağın Zirvesi sergisinde, sanatseverler; dağların ruhunu hissetmiş bir sanatçının gözünden akıllarda kalacak eserleri görme şansını elde edecek.

Ahmet Merey’in büyük boyutlu dağ resimlerinin fonunda desen olmasa da algıya bağlı bir düşüncenin yarattığı kütlesel bir etki yatıyor. Çizgiden kurtulan renk genelde bloklar halinde yüzeye dağılırken, kendi içinde yaygın ve düzenli bir dağılımla formları yeniden biçimlendiriyor. Tüm bunlara karşın katman katman kullanılan renk, resimlerin her noktasında sanatçı tarafından bağımsız kılınarak, senfonik bir coşkuya dönüşüyor.

Ahmet Merey resim sergisi “Dağın Zirvesinde”
16 Nisan 2010- 14 Mayıs 2010
Beyoğlu Akademililer Sanat Galerisi (Balo sok. No: 37 Beyoğlu)

No video selected.

İlişkili makaleler